Studiuję w innym mieście i BĘDĘ głosował!

Jak zagłosować w wyborach parlamentarnych w mieście, w którym studiujesz? To naprawdę dziecinnie proste!


This post is about the parliamentary elections in Poland, so it is only in Polish.

Prześlijcie link znajomym – niech przynajmniej sprawdzą, do jakiego lokalu wyborczego są przypisani – to naprawdę ważne.

Pochodzę z niewielkiego miasta pod Lublinem, ale studiuję w Krakowie. Wybory parlamentarne wypadają akurat w połowie października (15 października 2023), w czasie kiedy będę cały czas na uczelni – ale przecież muszę zagłosować!

Luuz, jeśli masz profil zaufany (który można założyć przez bank praktycznie od ręki, a większość ludzi już go ma) lub apkę mObywatel to cały proces zarejestrowania się na wybory przy twoim akademiku, lub mieszkaniu nie zajmie Ci dłużej niż pięć minut, serio.

Dlaczego w ogóle muszę coś zmieniać?

W Polsce masz przypisany konkretny lokal wyborczy, w którym musisz oddać głos zazwyczaj jest to lokal najbliższy twojemu adresowi zameldowania stałego (nie tymczasowego, dlatego warto to przynajmniej sprawdzić). Nie możesz pójść do dowolnego lokalu wyborczego bez zmiany, bo po prostu nie będzie Cię na liście i nie odbierzesz karty do głosowania.

W porządku, jak to zrobić?

Wniosek o zmianę miejsca głosowania można złożyć najwcześniej 45 dni przed wyborami (to już) i najpóźniej 3 dni przed wyborami. To nic nie kosztuje i można to zrobić całkowicie przez internet, klikając w formularz zero pisania maili i kontaktu z urzędami.

No dobra, to proste:

  1. Wchodzisz na stronkę z wnioskiem i klikasz „Złóż wniosek”.
  2. Logujesz się profilem zaufanym lub aplikacją mObywatel. Po zalogowaniu zobaczycie swoje aktualne miejsce do głosowania.
  3. Wybierasz adres pobytu w dniu wyborów to decyduje o urzędzie i lokalu wyborczym, do którego trafi Twój wniosek. Więcej o tym niżej.
  4. Wpisujesz dokładny adres pobytu w dniu wyborów.
  5. Podpisujesz wniosek i gotowe, od razu powinniście dostać wiadomość z potwierdzeniem na swoją skrzynkę ePUAP.

Gdzie będę głosować?

To nie jest jakieś mega skomplikowane. Żeby znaleźć urząd i lokal wyborczy odpowiedni dla twojego miejsca pobytu wchodzisz tutaj i wpisujesz swoje miasto i ulicę. Wyskoczy Ci od razu punkt wyborczy, do którego udasz się w dniu wyborów.

Dla ziomali z Miasteczka Studenckiego AGH: Podczas wypełniania wniosku wybieracie miejscowość Kraków-Krowodrza, a głosować pójdziecie do VII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Stanisława Skarbińskiego 5 to zaraz obok MS. Do zobaczenia!

No to do roboty, zmierzcie sobie czas i pochwalcie się w komentarzu haha nie kłamię z tymi pięcioma minutami ;)

PS ***** *** i k**********ę

#polish, #wybory, #głosowanie, #poradnik
Sep 25, 2023